Otacza Nas ogromna ilość ofert kredytów, które znajdziemy między innymi podczas reklam w telewizji, przechodzenia przez miasto, czy w Internecie, a nawet w gazetach. Kuszące propozycje 0% prowizji, szybkie decyzje kredytowe, a nawet pozostawiony okres czasu bez rat – to tylko niektóre z ogromnego pola zapewnień. Jednakże na co powinniśmy zwracać uwagę I co przygotować, by osiągnąć pełne zadowolenie z wyboru kredytu – więc, jak wybrać kredyt?
Całkowity koszt kredytu
Oczywiście na całkowity koszt kredytu składa się wiele rzeczy, przykładowo prowizja, marża oraz inne okołokredytowe koszty, na które możemy się natknąć. Jednak jeżeli użyjemy efektywnego sposobu oszacowania całkowitych kosztów to będziemy mogli sprawnie wybrać odpowiadającą nam ofertę. Najlepszym sposobem na dokonanie tego jest porównanie RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To właśnie ten wskaźnik zawiera prawie wszystkie części odnośnie wysokości raty, a końcowo kosztu całego kredytu.
Oprocentowanie kredytu
To wysokość raty jest głównym dyktatorem całkowitego kosztu kredytu. Jeżeli jesteśmy zainteresowani kredytem powinniśmy rozeznać się w oprocentowaniu w różnych bankach – dlatego też warto śledzić rynek. Na samo oprocentowanie kredytu składa się przykładowo stawka WIBOR, która odpowiada rynkowej stopie procentowej, a ona z drugiej strony zależna jest od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.
Koszty jawne I ukryte
Oprócz sytuacji na rynku I ocenie kredytobiorcy wysokość raty warunkuje również między innymi prowizja oraz marża. Ta druga zależna jest od polityki banku, a ustalana jest indywidualnie – chociaż zazwyczaj można ją negocjować. W związku z tym, że jest to stała część raty, to wskazane jest, by podjąć próbę targowania, a w konsekwencji uzyskać najniższą stawkę I mniejszą ratę kredytu. Prowizja natomiast pobierana jest jednorazowo za zaciągnięcie kredytu lub za szybszą spłatę rat – jako zabezpieczenie dla banku. Zwykle stanowi ona mały procent, jednak przy większych kwotach może stać się on pokaźnych rozmiarów.
Najnowsze komentarze