Wysłodki w codziennej diecie koni

W zależności od tego, w jakim celu hodowany jest koń, potrzebuje on inny rodzaj paszy. Odpowiednie ożywianie ma ogromne znacznie dla kondycji fizycznej, treningu, a nawet reprodukcji. Niektóre konie są na stałej diecie. W związku z tym ilość karmienia każdego dnia zależy od zwierzęcia. W przypadku koni, które z łatwością utrzymują swoją wagę, może wystarczyć dieta oparta na paszy uzupełniona granulatem. Opracowując dietę dla koni dobrze jest zachować elastyczność. Można to uzyskać poprzez dodanie przynajmniej jednego składnika, zwiększającego lub zmniejszającego zapotrzebowanie na energię.

Wysłodki w codziennej diecie koni

Wysłodki buraczane są paszą, która bardzo dobrze się przyswaja, a przy tym zawiera dużą porcję włókna. Jest to produkt uboczny powstały w trakcie produkcji cukru z buraków cukrowych, ale jest niemal całkowicie pozbawiony cukru, tłuszczu i skrobi. Dzięki temu wysłodki dla koni stanowią idealną paszę. Dawniej uważano, że konie potrzebują dużo energii dlatego w ich diecie stosowano owies, tymczasem okazuje się, że wysłodki są świetną alternatywą, ponieważ energia z nich pochodząca jest uwalniania stopniowo.

Jak karmić konie?

Wysłodki są doskonałym źródłem włókna dla koni starszych, które mają problemy z zębami i z przeżuwaniem, ale sprawdzają się też u koni, które z różnych względów nie potrafią przybrać na masie. Mogą być również uzupełnieniem diety w czasie, kiedy brakuje siana. Co niezmiernie ważne, wysłodki mogą być stosowanie w odżywianiu koni sportowych. Samo ich przygotowanie jest dosyć proste: wystarczy moczyć je w proporcji 1:4, gdzie 1 to jedna szklanka wysłodków, a 4 to cztery szklanki wody. Proporcje te są podane dla konia o masie 500 kg. Moczenie wysłodków jest niezbędne, aby granulki napęczniały. Inaczej post postępuje się z wysłodkami błyskawicznymi, które zalewa się wrzątkiem i czeka ok 3-5 godzin. Pod żadnym pozorem nie wolno podać zwierzęciu nienamoczonego produktu, ponieważ mógłby spęcznieć w przełyku lub żołądku, a to skutkuje bolesną kolką.

Ile kosztuje dieta konia?

Nie od dziś wiadomo, że utrzymanie konia jest dość kosztowne. Natomiast wysłodki buraczane należą do jednych z tańszych pasz na rynku, cena worka o masie 20 kg to koszt w granicach 70 – 100 zł i z powadzeniem wystarcza na kilka miesięcy codziennego podawania. Cena wysłodków może się różnić w zależności od dodatków, np. lucerny, biotyny, melasy. Dobra dieta dla zwierząt powinna być odpowiednio zbilansowana tak, aby dostarczała im wszystkich składników niezbędnych do codziennej pracy, płodności czy osiągania wyników sportowych.

Author: p-fx.pl