Koci łupież.

Problemy zdrowotne kota

W wielu domach właściciele decydują się na zakup lub adopcję kota. Wiąże się to głównie z chęcią posiadania małego przyjaciela w domu. Wybór kota wiąże się również z myślą, iż koty są często bardziej niezależne i nie wymagają od nas tak dużej ilości opieki. Jest to prawda, ponieważ nie musimy poświęcać im tak dużo czasu jak na przykład psom, jednak nadal musimy się nimi opiekować. Warto zwrócić uwagę na to jak ważna jest obserwacja naszego czworonoga, ponieważ właśnie dokładnie go obserwując możemy zauważyć problem jakim jest łupież koci oraz poszukać jego przyczyny.

Przyczyny kociego łupieżu

Przyczyny powodujące łupież koci są liczne. Część z nich nie zagraża zdrowiu naszemu czworonogowi, część zaś może być dla niego bezpośrednim zagrożeniem, dlaczego musimy skontaktować się z weterynarzem, jeśli nie mamy pewności co spowodowało chorobę w tym przypadku. Te mniej groźne przyczyny to między innymi zbyt niska wilgotność powietrza, nieprawidłowa karma podawana kotu, odwodnienie lub stres. Przyczyny, które powinny nas zaniepokoić to grzybica, alergie oraz pasożyty. To właśnie z nimi najlepiej poradzi sobie weterynarz.

Leczenie

Często pojawia się pytanie jak zwalczyć łupież u kota. Jeśli jesteśmy pewni, że przyczyną choroby naszego małego przyjaciela są te mniej groźne przyczyny to możemy rozpocząć działanie na własną rękę, poprzez zwiększenie wilgotności powietrza. Możemy również zmienić podawaną karmę kotu, aby poprawić ilość mikro i makro elementów dostarczanych do jego organizmu. Jeśli jednak nie mamy pewność co spowodowało zmiany na skórze zwierzaka powinniśmy wybrać się po pomoc do weterynarza. Wszystkie schorzenia wyżej opisane leczone są na podstawie wcześniejszego rozpoznania i jest to terapia celowana. Zatem lekarz wcześniej musi dokonać wszystkich niezbędnych badań, dzięki którym oceni jaki grzyb zaatakował skórę kota, a następnie przygotuje odpowiednie leki, które pomogą nam w walce z naszym problemem.

 

Author: p-fx.pl