Worki na odpady budowlane – sprawne sprzątanie po budowie

Praca przy budowie nie kończy się z momentem położenia ostatniej deski lub cegły. Sprzątanie po skończonej pracy potrafi zająć równie dużo czasu, co jej wykonywanie. Pozostałe na miejscu odpady należą do najtrudniejszych do transportu, a część z nich musi być także utylizowana zgodnie z określonymi przepisami. Na całe szczęście zadanie to znacznie ułatwiają praktyczne worki Big Bag, zaprojektowane specjalnie do tego celu.

Jak należy usuwać odpady budowlane?

Odpady budowlane to cały szereg różniących się od siebie materiałów, wśród których można znaleźć gruz, kamienie, metal, cement, ceramikę, a także drewno, ziemię czy piasek. Łączy je pochodzenie oraz klasyfikacja w świetle polskiego prawa, zgodnie z którą powinny być osobno posegregowane, wywiezione oraz przetworzone w miarę możliwości lokalnej infrastruktury.

Niezależnie od tego, czy odpady takie powstały przy niewielkiej budowie domu prywatnego, czy w toku wykonywania zamówienia publicznego, niedopuszczalne jest umieszczanie ich w standardowych pojemnikach na śmieci. Do niedawna stanowiło to prawdziwy problem, gdyż ciężar większości odpadów powodował pękanie przeznaczonych na nie worków. Obecnie jednak na rynku znajdziemy w pełni funkcjonalne, solidne worki Big Bag Warszawa, stworzone specjalnie w celu łatwego transportu odpadów budowlanych.

Gruz, tynk, cement – jak się ich łatwo pozbyć?

Sterty gruzu, połamanych płytek ceramicznych i innych pozostałości budowlanych to typowy widok, straszący przechodniów przy placu budowy. Problemy ze sprawną organizacją ich wywozu powodują, że odpady te zostają czasem na miejscu znacznie dłużej, niż jest to konieczne. Dlatego tak istotne jest, by wśród narzędzi i materiałów przygotowanych do planowanej budowy znalazła się także odpowiednia liczba trwałych, specjalistycznych worków.

Jeżeli interesują nas worki Big Bag Warszawa pozwoli nam zakupić je bezpośrednio u producenta lub u dystrybutora, który sprowadza worki sprawdzonej firmy. Worki te wykonane są z wytrzymałego, niezwykle odpornego na obciążenia polipropylenu. Wysokiej klasy Big Bagi bez problemu radzą sobie z wyładowaniem po brzegi kamieniami czy gruzem, nie zrywając się nawet w sytuacji, gdy waga materiału znacznie przekracza tonę.

Worki na odpady po budowie – jakie są rodzaje?

Dzięki umiejętnie dobranym workom wywóz żwiru, cementu, gruzu czy ceramiki może odbyć się w rekordowo krótkim czasie, a jego koszty znacznie spadają. Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje materiałów wymagają zastosowania dostosowanych do nich worków. Worki Big Bag dzielą się na kilka podtypów.

Standardowe worki można z łatwością wykorzystać do przewożenia nietoksycznych materiałów budowlanych, ale w sytuacji, gdy potrzebujemy usunąć pozostałości azbestu lub wełny mineralnej po ocieplaniu budynku, takie rozwiązanie nie wystarczy. Zamiast tego potrzebna będzie partia worków przeznaczona do transportu i okresowego przechowywania materiałów niebezpiecznych. Worki te odszyte są w zgodzie z obowiązującymi w prawie polskim normami, których celem jest ochrona pracowników budowy i zakładu gospodarki odpadami przed niebezpiecznym dla płuc kontaktem z cząsteczkami wełny mineralnej i azbestu.

Materiały te są szczególnie szkodliwe, jeśli dostaną się do organizmu drogą wziewną, dlatego tak ważne jest, by przeznaczone na nie worki posiadały skuteczne zamknięcie. Jeśli odpady, które zamierzamy przewieźć, stanowi w większości drewno w stanie pozwalającym na jego efektywny recykling, przydatne będą worki, w których materiał ten nie ulegnie zaparzeniu lub gniciu.

O czym pamiętać przy zakupie worków?

Kupując partię worków polipropylenowych (w tym zachwalane przez ekipy remontowe worki Big Bag Warszawa), powinniśmy zawsze wziąć ich nieco więcej, niż planowaliśmy. Jeżeli składamy w tym celu hurtowe zamówienie u producenta lub dystrybutora, z dużymi partiami worków nie będzie problemu, a my unikniemy niemiłej niespodzianki, jeśli odpadów zbierze się więcej, niż zakładamy.

Musimy także wybrać odpowiednią pojemność Big Bagów – niektóre z nich mogą pomieścić kilkaset kilogramów odpadów, inne z kolei nadają się do przewożenia 1 lub 2 ton. Worki różnią się między sobą również rodzajem zamknięcia oraz uchwytami, z których część dostosowana jest do przenoszenia ręcznego, a przeznaczeniem innych jest transport przy pomocy wózka widłowego. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze worków, jest długość czasu, który dane materiały mają w nich spędzić przed ich wywozem. W grę wchodzi tu odporność na zjawiska atmosferyczne, jak wilgoć, woda czy promieniowanie słoneczne.

Author: p-fx.pl